Skauci Europy w Rawie Mazowieckiej
Home Bernardynki Rawskie Skauci przypomnieli o słudze bożym o. Bernardzie Kryszkiewiczu
Skauci przypomnieli o słudze bożym o. Bernardzie Kryszkiewiczu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Golianek Mateusz   
środa, 13 września 2017 18:03

bernardynki rawskieW ostatnią niedzielę, 10 września, Skauci Europy z Rawy Mazowieckiej oraz ich przyjaciele zaprosili mieszkańców miasta na Bernardynki Rawskie – imprezę promującą patrona rawskich harcerzy, sługę bożego o. Bernarda Kryszkiewicza. Po raz pierwszy odbyły się one na rawskim zamku.

Zapraszamy do przeczytania obszernej relacji!

 

Galeria "Głosu Rawy Mazowieckiej i Okolicy"

Galeria portalu "erawa.pl"

Galeria - Kinga Sekrecka

 

Tegoroczne Bernardynki zmieniły nieco formułę. Do tej pory odbywały się w czerwcu, tuż po zakończeniu roku szkolnego w parku miejskim. - W tym roku postanowiliśmy przenieść nasze spotkanie na wrzesień, by stało się ono częścią VII Tygodnia Wychowania i by powiązać je z rozpoczęciem kolejnego roku harcerskiego. Z racji prac w parku zmieniliśmy też miejsce. Spotkaliśmy się na zamku. Tym, co się nie zmieniło, był charakter imprezy. Na uczestników czekało wiele atrakcji i możliwość lepszego poznania osoby sługi bożego o. Bernarda Kryszkiewicza, związanego z naszym miastem kapłana i wychowawcy młodzieży – opowiada Paweł Zimecki, szczepowy 1. Szczepu Rawskiego.

Wspomniane atrakcje to m.in. gra terenowa o o. Bernardzie Kryszkiewiczu, tor przeszkód, eksperymenty naukowe, wystawa harcerskich zdjęć i pokaz filmów. Była to też dobra okazja, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i ich rodziców, by dowiedzieć się więcej o Skautach Europy oraz najlepszy moment w roku, by dołączyć do harcerek lub harcerzy.

- Odbyliśmy wiele ważnych rozmów. Myślę, że chociaż z kilkoma z osób, które pojawiły się na Bernardynkach spotkamy się na najbliższych zbiórkach – mówi Marcin Jarzębski, drużynowy 1. Drużyny Rawskiej. Była to jedna z niewielu okazji w roku, by przyjrzeć się bliżej temu, czym żyją na co dzień skauci. - Już prawie pół godziny przed rozpoczęciem Bernardynek zaczęli pojawiać się u nas pierwsi goście zaciekawieni atmosferą przygotowań i współpracą przy rozstawianiu namiotów. Bernardynki okazały się też dobrą okazją do integracji rodziców z dziećmi. W oczy rzucali się zwłaszcza ojcowie grający z synami w hokeja na trawie – dodaje drużynowy.

Oprócz skautów, w Bernardynki Rawskie już od kilku lat włączają się także inne działające w Rawie organizacje. Na tegorocznej imprezie nie zabrakło więc stoisk Świetlicy Środowiskowej im. bł. Edmunda Bojanowskiego, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Biblioteki Pedagogicznej oraz Rawskiego Zespołu Caritas. Tegoroczne Bernardynki były częścią projektu RAWSCY SKAUCI JAK ZAWISZA współfinansowanego przez miasto Rawa Mazowiecka w ramach realizacji zadania publicznego z zakresu edukacji i wychowania.

Sługa boży o. Bernard Kryszkiewicz spędził w Rawie prawie cały okres II wojny światowej. Nie tylko udzielał mieszkańcom miasta sakramentów, ale też pomagał rannym po zbombardowaniu miasta przez Armię Czerwoną, gdy w klasztorze urządzono szpital. Szerzej znany jest ze swojej pracy pisarskiej – w Rawie stworzył m.in. Dialogi z Ukrzyżowanym, Pedagogikum czy Rozważania o Męce Pańskiej na każdy dzień tygodnia.

  Joomla themes free